top of page

Mihez kezdjek magammal érettségi után!?

  • Szerző képe: Nelli Ter-Manueljanc
    Nelli Ter-Manueljanc
  • 2022. jún. 13.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: márc. 31.

Nagyjából 8 éve foglalkoztat a kérdés, hogy miként hozhatom ki a legtöbbet a fiatalságomból. 16 éves korom óta gondolkodom azon, hogy milyen tevékenységek, tanfolyamok, képzések és tapasztalatok alapozzák meg a jövőmet úgy, hogy később ne érezzem azt, hogy csinálhattam volna jobban.


Szeretettel köszöntelek az Érettségi Után blogon. Évek óta tapasztalom azt, hogy a 17-24 év közötti korosztály elég nagy hányada tanácstalan azzal kapcsolatban, hogy merre is induljon a Nagy Betűs Életben. A legnagyobb problémát abban látom, hogy a megszámlálhatatlan információ sokaságában teljesen elveszünk, és annyira sok opció tárul elénk, hogy végül nem tudjuk eldönteni, hogy mi lenne számunkra az ideális.


Természetesen ez csakis tapasztalat által derülhet ki, de nem árt, ha tisztában vagyunk a lehetőségeinkkel. Biztos vagyok benne, hogy neked is volt/van egy álmod, amit el szeretnél érni.

Amikor középiskolába járunk, leginkább a barátok, bulizás, talán a jó jegyek foglalkoztatnak bennünket, de olyan esettel is találkozhatunk, amikor már tizenéves korban munkába kell állnia egy diáknak. A helyzetek nagy részében viszont nem gondolunk arra elég korán, hogy fel kell mérnünk az opcióinkat jó előre ahhoz, hogy nyugodt szívvel tudjunk döntést hozni a jövőben azzal kapcsolatban, hogy mégis mihez kezdjünk, miután befejezzük a középiskolát.


Érettségi után, merre tovább?

Számomra a legnagyobb meglepetés az volt, mikor kiderült, hogy az ismerőseim nagy része nem is volt tisztában azzal, hogy milyen felsőoktatási képzések közül választhat. Én két évvel az érettségi előtt kezdtem el utánajárni a lehetőségeknek, pályaorientációs beszélgetésre mentem, átnéztem a Felvin az összes induló szakot, kiválasztottam azokat, amelyek egyáltalán szóba jöhetnek (távolság, ponthatár és az érdeklődésem alapján). Emlékszem, az osztálytársaim közül páran "FOSZK"-ra mentek, amiről akkor sokunknak fogalma sem volt, hogy mi az. Legtöbben a szüleinktől, családtagjainktól, idősebb barátoktól hallunk arról, hogy miért érdemes vagy éppen miért nem továbbtanulni, miért jó, vagy miért nem rögtön munkába állni - de tisztában kell lennünk azzal, hogy mindenki a saját életútjából indul ki és nagy valószínűséggel az általa megélt helyzeteket, sok esetben már elavult információkat tudják átadni.


Éppen ezért, nagyon fontos, hogy mi magunk nézzünk utána időben annak, milyen kilátásaink vannak. Például, ha orvosnak készülsz, nyilvánvalóan nem a magyar és énekérettségi lesz a legfontosabb számodra.

Az első és legfontosabb tanácsom, hogy gondolkozz el azon, mi érdekel téged és miben vagy kiemelkedő. A mottóm: "szinte mindegy, hogy milyen hivatást választasz, de élvezd és légy benne igazán jó". Térképezd fel, mit kínál a magyar felsőoktatás, milyen egyéb képzések vannak itthon. Ha külföldben gondolkodsz, érdemes azt is előre elkezdeni tervezni, mert egész más követelményrendszer vonatkozik más országok intézményeire, mint a hazaiakra.


Ha pedig úgy érzed, hogy téged egyik képzés sem vonz, vagy teljesen tanácstalan vagy, merre tovább, akkor javaslom a pályaorientációs tesztek kitöltését, konzultációt, illetve adj egy esélyt annak a képzésnek, amelyre be tudsz kerülni az eredményeidel. Emellett pedig természetesen remek lehetőség a diákszövetségek által kínált diákmunkák sokasága arra, hogy kipróbáld magad különböző pozíciókban.


A motiváció a kulcs!


Azt viszont fontos tudnod, hogy önmagad fejlesztése és a továbbképzés hasznos dolog, ami bővíti a látóköröd és vonzóbbá tehet a munkaerőpiacon a későbbiekben. Nem véletlenül találkozhatsz azzal a jelenséggel, miszerint a levelező képzéseken a korunkbeliek mellett számos 30-40 év körüli diák tanul munka mellett. Ennek több oka lehet, az egyik, hogy időközben jött meg a kedvük a tanuláshoz, a másik, ami sokkal gyakoribb eset, hogy a munkához és az előléptetéshez egyszerűen szükségük van rá.

 

A zárógondolatom pedig az lenne, hogy figyeld a blogot ha elveszettnek érzed magad, mert igyekszem minden hasznos információt saját tapasztalattal megfűszerezve közzétenni azért, hogy megkönnyítsem a dolgod. Én nem találtam olyan felületet, ahol felvázolnák a lehetőségeket pozitívumokkal és negatívumokkal egyaránt. Kötelező felületek a Felvi és az Eduline, de add hozzá a listához ezt a blogot is, hogy egyedi szemszögből kapj egy képet arról, mi is vár rád valójában a középiskolás éveket követően.

Komentarze


Kövess rövid könyves gondolatokért:

© 2022 by Dazzle Kft.

  • Facebook

Könyvek, boldogság, önfejlesztés... Neked!

  • Instagram
bottom of page