top of page

10 Tipp a Hatékony Nyelvtanuláshoz

  • Szerző képe: Nelli Ter-Manueljanc
    Nelli Ter-Manueljanc
  • 2022. jún. 30.
  • 6 perc olvasás

Frissítve: 2022. júl. 29.

Sokszor hallhatjuk azt a feltevést, miszerint a nyelvtudás fejlesztése csupán tehetség kérdése - ha valakinek van hozzá adottsága, akkor nagyon könnyen megtanul akár több nyelven is folyékonyan beszélni. Biztos te is hallottad már azt a kifogást, vagy épp te magad nyugtatod ezzel önmagad és környezeted, hogy “nekem nem jó a nyelvérzékem, úgysem tudnék megtanulni rendesen semmilyen nyelven”.


Manapság azonban nem választás kérdése, hogy szeretnél-e tudni angolul vagy más világnyelven, hanem gyakorlatilag kötelező. Ha szeretnél sikeres lenni, fejleszteni magad, szeretsz utazgatni, nemzetközi környezetben tervezel dolgozni vagy szimplán előnyökhöz akarsz jutni az életben, akkor bizony rá kell szánnod magad arra, hogy végre felfejleszd jelenlegi nyelvtudásod.


A nyelvtudás befektetés.

Először is meg kell különböztetnünk az aktív nyelvtudás és a nyelvvizsga haszna között lévő különbséget. Ha ezt a cikket olvasod, feltehetően gondolkodsz azon, hogy nyelvvizsgáznod kéne, jobb esetben már túl is vagy rajta. Ne aggódj, elöljáróban megsúgom, hogy nem olyan nehéz ez, mint amilyennek tűnik. Ez kicsit olyan, mint az érettségi: automatikusan félnek tőle az emberek, egy misztikusan nehéz dolognak tartják, amire úgysem lehet rendesen felkészülni. Persze nekünk, huszonegyedik századiaknak már alap dolog az internet és az, hogy a Google Translate mindig kisegít minket, ha sürgősen értelmeznünk kell valamit, azonban mégis az élet számos területén hasznát veheted egy - vagy több - nyelvvizsgának.


Miért fontos a nyelvvizsga?

  • a hazai egyetemi felvételiknél, alap- és mesterképzésen egyaránt plusz pontot érnek a nyelvvizsgák

  • külföldi egyetemeknél alapkövetelmény

  • az első sikeres vizsga árát vissza tudod igényelni

  • a legtöbb álláshirdetésnél rendszerint megjelenik a nyelvismeret mint elvárás, és hiába nem feltétlen csekkolják a nyelvvizsgát, mégis lehet olyan helyzet, amikor be kell mutatni

  • kézzel fogható bizonyítékként szolgál a tudásodról

Fontos tehát, hogy legyen nyelvvizsgád, viszont ennél jóval fontosabb az aktív és magabiztos nyelvtudás megszerzése. Ha ez megvan, utána gyerekjáték a nyelvvizsga. Induljunk ki abból, hogy manapság senki se nulláról kezdi például az angol nyelv megismerését, hiszen a legtöbb reklámban vagy péládul az IT alapszókincsben rengeteg angol szóval találkozunk. Iskolákban továbbra is jellemzően az angol az első idegen nyelv, így valamilyen szintű alappal mindenki rendelkezik. Hamarosan rátérek a nyelvtanulási tippekre, előtte viszont nézzük meg, miért fontos a stabil nyelvtudás.


Miért elengedhetetlen a nyelvtudás?

  • a munkahelyek többségénél alapkövetelmény legalább az angol nyelv középfokú ismerete

  • ha már több nyelven beszélsz, többet érsz a munkaerőpiacon

  • azt mondják, "ahány nyelv, annyi ember": ezt úgy tudnám lefordítani, hogy a nyelvtanulásnak része a kultúrák bizonyos szintű megismerése, amitől szélesebb lesz a látóköröd

  • az előző ponthoz kapcsolódóan minél jobban ismered egy adott ország kultúráját és nyelvét, annál könnyebben tudsz beilleszkedni egy esetleges utazás, Erasmus-félév vagy akár kiköltözés során

  • ha érdekel egy cikk, könyv vagy film, ami nem elérhető magyarul, sokkal jobban jársz, ha magadnak le tudod fordítani, mintha valamilyen fordítóprogramot használnál, mert az internetes fordítók nagyon pontatlanok és félrevezetőek tudnak lenni

Ez csak néhány indok, nyilván sokkal több van, sorolni lehetne azokat a helyzeteket, amelyek miatt fontos, hogy külföldi tartózkodásod során tudj kommunikálni a helyiekkel, vagy ha egy külföldi ügyféllel tárgyalsz, ne kelljen tolmácsot fogadnod. A lényeg, hogy a nyelvtudás csak előnyödre szolgálhat, így máris elérkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy oké, mindez szuperül hangzik, de hogy érheted ezt el?


A nyelvtanuláshoz szorgalom, kitartás, érdeklődés és motiváltság is kell!

Természetesen, mint minden területen, vannak olyan szerencsés egyének, akiknek nagyobb tehetségük van egy-egy dologhoz, mint másoknak. Azokat például, akik kiemelkedően sok nyelven beszélnek, poliglotnak nevezzük. Az egyik leghíresebb poliglot Lomb Kató, aki autodidakta módon kezdett tanulni, végül 16 nyelven tudott folyékonyan beszélni. Fontos megemlíteni szentkatolnai Bálint Gábort is, aki szintén rendkívüli nyelvérzékkel rendelkezett. Ők a múlt kiemelkedő személyiségei, mellettük viszont napjainkban is több nyelvzsenit ismerhetünk. Személyes kedvencem Daniela, A Polyglot Diary Youtube csatorna tulajdonosa, aki kilenc nyelven beszél folyékonyan, a tizedik pedig folyamatban van.


"Ez mind szép és jó, de hogy tudnék én megtanulni rendesen egy nyelven?"


Személyes tapasztalataimat gyűjtöttem össze neked, mivel én magam is nagy nyelvrajongó vagyok, mindig is hobbiként tekintettem a nyelvtanulásra. Úgy gondolom, mint az élet minden területén, itt is a hozzáállás a legfontosabb. Muszáj motiváltnak lenned és pozitívan állnod a folyamathoz. Nem tekinthetsz úgy a nyelvtanulásra, mint egy nyűg, kényszer és teher, mert akkor sohasem leszel benne sikeres. Tekinthetsz rá azonban kihívásként, amelyben folyamatos sikerélményeid lehetnek. Ugyanis a nyelvek elsajátítása egy olyan hosszú út, amelynek sosincs vége, azonban minden egyes új szóval egyre többet tudsz, és büszke lehetsz magadra. Ha rendszeresen foglalkozol a nyelvekkel, észre sem veszed, de rengeteget fejlődsz. Ez majd úgyis éles helyzetben derül ki.


10 tipp a sikeres nyelvtanuláshoz:
  1. Határozottság és motiváció - mint már említettem, az első és legfontosabb a hozzáállás. A nyelvtanulásra sokan kínként tekintenek. Keresd meg azt a motivációt, ami segít téged abban, hogy foglalkozz az adott nyelvvel. Nem az számít, hogy milyen tempóban haladsz, hanem az, hogy folyamatosan fejlődsz, emiatt pedig büszkének kell lenned magadra. Hidd el, ha figyeled a fejlődési folyamatot, érezni fogod már pár nap és hét után is, hogy többet tudsz, mint azelőtt. Képzelj el egy idővonalat, amelynek az elején állsz, gyakorlatilag nullán. Garantáltan haladni fogsz előre, az, hogy milyen mértékben, attól függ, mennyi időt tudsz és akarsz rászánni a nyelvre.

  2. Célkitűzés - visszatérve az előbb említett példához, tűzz ki magadnak célokat, amelyeket el kell érned. Például: kiszótárazol egy cikket, megtanulod annak a szókincsét, vagy leírsz egy bemutatkozást magadról, amit rendszeresen olvasgatsz és megtanulod, így ha olyan helyzetbe kerülsz, hogy szükséged lesz rá, biztosan nem fogod keresni a szavakat. Nem feltétlen kell időpontot kitűzni ezekhez a célokhoz, elég, ha van néhány terved. Hidd el, az első pár sikerélmény után már igényelni fogod az érzést, hogy büszke lehetsz magadra.

  3. Mindent a nulláról - ha új nyelvet kezdesz tanulni, evidens, hogy az alapoktól kezded. Sokan vagyunk úgy második nyelvekkel például, hogy "tanultam a suliban x évig, igazából nekem megvannak az alapok, csak egy káosz az egész". Ilyenkor szokott bekövetkezni az a hiba, hogy az ember lusta újra az elejétől kezdeni, pedig nem stabilak az alapok. Bizonytalan alaptudásra viszont nem lehet építeni. Hiába tudsz konyhanyelven beszélni, vagy bizonyos területen kiemelkedő a szókincsed, ha a nyelvtani alapok vagy alapszavak nincsenek meg. Ne szégyelld azt, hogy a nulláról indulsz, mert sokkal gyorsabban fogsz haladni, mint egy teljesen kezdő, viszont megerősíted és újraépíted a tudásod alapját.

  4. A hibák felismerése és javítása - valószínűleg te is tudod, hogy mik a gyengéid: ez lehet akár egy bizonyos igeidő, szókincsbeli hiányosságok vagy a bizonytalanság. Írd össze magadnak, hogy mik azok, amiket nem tudsz, így sokkal könnyebb lesz utánanézni azoknak a dolgoknak.

  5. Kommunikáció - még általános iskolában, mikor angolul tanultam, rendszeres volt, hogy otthon magamban beszéltem. Sokszor azt hitte a család, hogy telefonálok, pedig csak hangosan olvastam angol szövegeket, vagy megpróbáltam kitalált dialógusokat kimondva gyakorolni, hogy fejlődjön az angol kommunikációs készségem. Azt gondolom, ez volt az egyik kulcs ahhoz, hogy éles helyzetekben nem féltem megszólalni. Sokaknál látom azt problémának, hogy magolni próbálják a szavakat, nyelvtani feladatokat gyakorolnak írásban, de nem kommunikálnak, pedig az lenne a legfontosabb.

  6. Kell egy társ? - sokak számára segítség, ha nem egyedül kell tanulniuk, hanem valakivel gyakorolhatnak. Sok nyelvvizsgánál a szóbeli is párban megy, nem a vizsgáztatóval, hanem egy másik vizsgázóval kell párbeszédet lebonyolítani. Ha van olyan ismerősöd, barátod, aki hasonló szinten van egy nyelvből, mint te, érdemes összeülni és közösen gyakorolni, segíteni egymást. Ez már csak azért is jó, mert a nyelvvizsgára is tudtok együtt menni, egy - kedves - ismerős jelenléte pedig éles helyzetben megnyugtató tud lenni.

  7. Youtube csatornák - fentebb említettem Danielát, a poliglotot, aki hasznos nyelvtanulási tippeket ad angolul a nézői számára, de rajta kívül rengetegen vannak, akik nyelvtanulás témában gyártanak videókat. Ha angolul már jól tudsz, és egy újabb nyelven tanulsz, óriási a kínálat, viszont néhány jobb magyar nyelvű csatornáról is tanulhatsz. Ez egy modernebb és kreatív módja a tanulásnak, amit mindenképp érdemes kihasználni. Két kategóriára kell osztanunk ezeket a videókat: vannak a nyelvtanulási módszerekről szóló videók és a tananyagok. Mindkettő hasznos lehet, én azt javaslom, ha időd engedi, nézz motivációs és módszertani videókat, viszont első körben keress rá konkrét témákra, például: angol igeidők. Egyszerűen hangzik, ugye? Lefogadom, hogy ennek ellenére még sosem kerestél szabadidődben ilyen videókat, ha ezt a cikket olvasod. Pedig vannak viccesebb és komolyabb hangvételűek is, így mindenki megtalálhatja a számára szimpatikus stílust.

  8. Saját módszerek kialakítása - sokan a szókártyákra esküsznek, vagy nyelvtanfolyamokra, mások a filménézésre, de nem lehet általánosítani, mindenkinek megvan a saját bevált módszere. Biztos, hogy neked is van, maximum még nem fedezted fel. Szerencsére rengeteg opció van: tanulhatsz egyedül könyvből, videókból, filmekből, applikációkon keresztül, de részt vehetsz nyelvtanfolyamokon is, esetleg kereshetsz beszélgetőtársat. Próbálj ki több módszert, és találd meg a hozzád leginkább illőt.

  9. Közösségi média turbó - lépj be az adott nyelvvel kapcsolatos Facebook-csoportokba, ha nem is aktivizálod magad, az is sokat segít, ha a feedben megjelennek az idegen nyelvű posztok. Kövess Instagramon és Facebook is külföldi magazinokat, híroldalakat, hírességeket vagy nyelvtanulós oldalakat. Minél nagyobb számban és minél gyakrabban jelennek meg idegen nyelvű posztok, annál természetesebb lesz az agyadnak értelmezni őket.

  10. Gondolkodj & írj! - ahogy a kommunikációnál kiemeltem a beszéd fontosságát, legalább annyira elengedhetetlen a gondolatbeli és írásbeli fogalmazás is. Akár számítógépen, telefonon vagy papírra szeretsz írni, szánj néha időt arra, hogy bizonyos témakörökből összerakj egy fogalmazást. Nem kell túlgondolni, nem egy világmegváltó gondolatmenetet kell levezetni, csupán gyakorolni az idegen nyelvű fogamazást. Például, ha láttál egy jó filmet, próbáld meg 10 mondatban leírni a tartalmát. Ha pedig nem szeretsz írni, vagy csak nincs időd, magadban gondold végig, hogy amit magyarul mondtál/mondanál valakinek, azt hogy tennéd az adott idegen nyelven. Ha például azon gondolkodsz, hogy mit kellene csinálnod holnap, próbáld angolul "elmondani" magadban, ha pedig nem megy, írd le a problémás szavakat, és nézz utánuk. Ez egy nagyon kényelmes módja a nyelvgyakorlásnak, mégis kifejezetten hasznos és bárhol végezhető.


コメント


Kövess rövid könyves gondolatokért:

© 2022 by Dazzle Kft.

  • Facebook

Könyvek, boldogság, önfejlesztés... Neked!

  • Instagram
bottom of page