Szilveszter alkalmából itt az ideje elkészíteni a terveket az idei évre. Ezek lehetnek kifejezetten személyes célok, de akár szakmaiak is. Általánosságban véve azonban az alábbi területekről érdemes listát és/vagy tervet írni év elején:
egészségmegőrzés és pozitív gondolkodás
sport & mozgás
karriercélok és/vagy iskolai mérföldkövek
nyelvtanulás
főzéstudomány
elolvasandó könyvek
rendezett környezet és házimunka
pénzügyi tudatosság
Tervezés, tudatosság, célok
Az első helyen szereplő egészségmegőrzés pedig mindennek az alapja. Emellett persze nagyon fontos a családi, baráti, párkapcsolati célkitűzések elérése. Ezeket jóval nehezebb pontokba szedni, aminek az oka nagyon egyszerű: azok a dolgok, amik az önfejlesztéshez kapcsolódnak, egyedül rajtad múlnak, míg az emberi kapcsolatok mindig (legalább) két emberhez kötődnek. A felsorolt területek közül mindenkinek más a prioritása, van, aki egyáltalán nem foglalkozik a főzéssel, de imád nyelveket tanulni, mindenesetre ezek mind olyan kategóriák, amelyek előnyödre válnak, ha fejlődsz bennük. Attól függetlenül, hogy eddig foglalkoztál-e velük. Ebben a blogposztban az elolvasandó könyvek kerülnek előtérbe.
Így olvass el 25 könyvet 2025-ben
1. Indulj ki az érdeklődési körödből
A legjobb, ha olyan könyveket választasz, amelyek tényleg érdekelnek. Gondolj a kedvenc műfajaidra, például romantikus regényekre, memoárokra, történelmi drámákra vagy épp az ismeretterjesztő könyvekre. Az olvasás örömforrás, és ha élvezed, amit olvasol, könnyebben fogod betartani a célkitűzésedet.
2. Tegyél bele kihívást jelentő könyveket is
Ne félj néhány „nehezebb" olvasmányt is hozzáadni a listádhoz. Ez lehet egy klasszikus regény, egy mélyebb filozófiai mű, vagy egy szakmai fejlődést segítő könyv. Ezek nemcsak gazdagítják az olvasási élményedet, hanem segítenek kitágítani a látókörödet. Az olvasás célja pedig nem csak a kikapcsolódás, hanem elsősorban a fejlődés.
3. Fókuszálj a meglévő könyveidre
Valószínűleg mindannyiunk polcain vannak olyan könyvek, amelyeket még nem olvastunk el, de régóta várnak a sorukra. Építsd be az ilyen „porosodó" könyveket a listádba, és élvezd a várakozás után rájuk szánt időt. Hidd el, jó lesz!
4. A bónuszkönyvek
Az új megjelenések, baráti ajánlások vagy akár egy impulzusvásárlás is új kedvencet hozhat számodra. Ezeket nevezheted „bónusz" könyveknek, amelyeket szabadon illeszthetsz be az év során, de figyelj arra, hogy ezek a meglévő 25 könyvön felül kerüljenek sorra. Ha esetleg elkezdesz egy könyvet, ami csalódást okoz, nem tetszik, akkor viszont nyugodtan cseréld le valamelyik újonnan felfedezett műre!
5. A kategóriáknak/műfajoknak legyen saját színük
Használj különböző színeket a könyveid rendszerezésére. Például:
Kék: életrajzok, memoárok
Zöld: önfejlesztés, vallás, mitológia
Sárga: karrierépítéshez, vállalkozáshoz, tanuláshoz kapcsolódó művek
Rózsaszín: romantikus regények
Ez a módszer vizuálisan is motiváló lehet, és könnyebb átlátni, hogy mikor melyik típusú könyvet választod.
6. Vedd figyelembe az évszakokat és a hangulatot
Például nyárra választhatsz könnyed, szórakoztató könyveket, míg ősszel vagy télen mélyebb, gondolatébresztő olvasmányok jöhetnek jól. Érdemes jól megtervezni a listát, mert ez meghatározza az egész éves olvasási folyamatodat. Tartsd magad hozzá, mert csak úgy van értelme!
7. Ne feledd, hogy ...
... a blog Instagram oldalán (@sorozatokeskonyvek.hu) megtalálod a legegyszerűbb könyvlista-sablont, amibe beleírhatod a te saját olvasmánylistádat. De bőven elég, ha egy lapra leírod!
NAGYON FONTOS: Soha ne vegyél könyvet azért, mert nagy a felhajtás körülötte! Az sem elég, ha a hátoldali szöveget elolvasod! Mindenképpen vedd kézbe, olvass bele, ha online szeretnéd megrendeléni, kérj belelapozót a kiadótól. Azt ugye nem is kell kiemelnem, hogy rendelj közvetlenül a kiadóktól? A hagyományos könyvkiadók esetében ezzel te is sokkal jobban jársz, illetve támogatod a hazai vállalkozások fennmaradását és jó eséllyel újabb értékes művekkel gazdagodhat így továbbra is a könyvpiac.
Mikor érdemes beszerezni a könyveket?
Tervezz a meglévő könyveid köré
Kezdd a könyvespolcodon lévő olvasatlan könyvekkel. Ezek nemcsak kényelmesek, de gazdaságosak is, és megadnak egyfajta elégedettségérzést, hogy végre sorra kerültél velük.
Vásárold meg időben az újdonságokat
Ha van olyan könyv, amelyet nagyon vársz, érdemes előrendelni vagy azonnal beszerezni a megjelenés után. Így biztosan meglesz, mire a listádra kerül.
Használd ki a könyvesbolti akciókat
Év közben gyakran vannak nagy akciók, például a könyvfesztiválokon vagy Black Friday alkalmával. Ilyenkor olcsóbban hozzájuthatsz a kiszemelt könyvekhez.
Vedd igénybe a könyvtárakat
Ha nem akarsz minden könyvet megvenni, a könyvtárak remek alternatívát nyújtanak. Tartsd szemmel az elérhető könyveket, és vedd fel a listádra azokat, amelyek érdekelnek. De ne feledd, sok Facebook-csoportban, Vinted-en vagy egyéb oldalakon megvásárolhatsz használt könyveket. Így nem kell stresszelned a határidőn.
Ösztönözz másokat is az olvasásra!
Értékeld a könyveket
Jegyezd fel, hogy hány nap/hét alatt olvastál el egy könyvet, és írd le a gondolataidat róla. Ez nemcsak az emlékezetedet frissíti, de motiváló is lehet, ahogy látod a haladást. Akár határidőt is kitűzhetsz. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy osztályozd az elolvasott könyveket. Próbáld ki ezt a három kategóriát:
NEM TETSZETT, azaz nehezen olvastam végig, csalódást okozott, akár idegesített, alacsony színvonalú volt, nem volt benne tanulság, nem szórakoztatott, stb.
SEMLEGES, azaz nem mondanám, hogy nem tetszett, de azt se, hogy igen. Egynek elment, nem volt rossz, de annyira nem ragadott magával, nem valószínű, hogy évek múlva emlékezni fogok rá.
SZERETTEM, azaz vagy a tartalom, a stílus, a tanulság (vagy mindhárom és még sok más tényező is) nagyon megfogott, biztosan emlékezni fogok rá, szívesen újra is olvasnám a jövőben.
Oszd meg az élményeidet
Posztolj a közösségi médiában, csatlakozz olvasói csoportokhoz, vagy írd le a véleményed a blogodon. Így inspirálhatsz másokat is, hogy veled együtt olvassanak. A moly.hu-n megírt vélemények sok esetben nagyon hasznosak és egyszerűen jutnak el sok emberhez. A Romantikus könyvek, filmek és sorozatok Facebook-csoportba nagyon várjuk az értékes véleményeket! Ha pedig Instagram-sztoriban osztod meg tapasztalataidat, azzal a közvetlen környezetedre lehetsz pozitív hatással.
Jutalmazd meg magad
Tűzz ki kisebb mérföldköveket (pl. 5 könyv elolvasása után), és jutalmazd meg magad egy kis aprósággal – például a kedvenc csokiddal, egy csokor virággal, vagy egy új könyvvel! Ha belegondolsz, ez 5 mérföldkőt jelent egy évben, aminek teljesítésére több száz napod van. És tudod, milyen jó érzés teljesíteni olyan célokat, amelyek egyszerre okoznak örömet, tükrözik a személyiségedet és az érdeklődésikörödet, illetve még hasznosak is? Egy biztos: 2025. december 31-re tudni fogod!📚
Feladat: Készítsd el 25 könyvből álló listádat!
Írd össze a kiválasztott könyveket, és oszd meg őket akár itt, kommentben, akár más platformokon. Nagyon fontos, hogy ne korlátozódj egy témára/műfajra! Inspirációként mutatom saját listámat. Direkt úgy terveztem, hogy a könyvek átcsúszhatnak a következő hónapra, mert sose lehet tudni, mikor sűrűsödnek be a dolgok. A 24+1 könyv nyilvánvalóan optimális esetben a havi két könyvet jelenti, egy szabadabb hónapban pedig hármat. Meglátjuk, kinek hogy sikerül majd a megvalósítás.
/Sajnos elütések lehetnek, ezeket itt javítanám: *Szabó Borka: Mit csinál a hogy is hívják?/
Egy kedves ismerősöm rögtön a közzététel után írt, hogy a 2024-ben általa elolvasott 12 könyv ehhez képest semmi: ez nem igaz! 12 könyv is nagy teljesítmény, mivel ő ezt a célt tűzte ki, büszke lehet magára, hogy teljesítette. Én szeretném rendesen kihasználni a 2025-ös évet olvasás, fejlődés, írás szempontjából, így adta magát, hogy átlagosan havi két könyvvel tervezzek. Előre látom, (inkább reménykedek benne) hogy több lesz belőle, mert a lista elkészítését követően fél órával már megrendeltem egy példányt, ami nem szerepel a felsorolásban. De nem baj! Sőt, ez nagyon is jó!
2024-ben nem volt olvasási tervem, sok könyvet vásároltam, de végül a negyedik csalódást követően elszállt a kedvem az újabb próbálkozásoktól. Az igazság az, hogy sajnos nagyon nehéz minőségi könyveket találni, így fontos leszögezni, hogyha egy könyv az előzetes tájékozódás, ellenőrzés ellenére nem tetszik, nem a te stílusod, vulgáris, vagy hidegen hagy a téma, akkor ne erőltesd, hagyd abba, majd cseréld ki a listádban azt a címet egy másikkal. Reméljük, erre nem fog sor kerülni, de ha mégis, ne keseredj el! Ne felejtsd el negatív élményeidet is megosztani másokkal.
Jó olvasást kívánok 2025-re!
Comments