Amikor romantikus regényekről beszélünk, sokszor felmerül a kérdés, hogy hol húzódnak meg a műfaji határok. Ezt nagyon nehéz megmondani, de a rengeteg alműfaj és az itthon is népszerű "trope"-ok (olyan kifejezések, amelyek által meghatározzuk a könyv cselekményének lényegét) által egyre könnyebb meghatározni azt, hogy ki milyen témájú romantikus könyvet keres.
Ki az a Debbie Macomber?
2023-ban fedeztem fel egy szerzőt, Debbie Macombert, akit világszerte rengetegen szeretnek. Történetei a családi kötelékekről, a szerelem erejéről és az összetartozásról szólnak, mindezt egy olyan stílusban, amely újraértelmezi a romantikus regények műfaját. Az idei olvasmánylistám végén szerepelt Csengőszó című könyve, mégis úgy hozta az élet, hogy gyorsan év elején elolvastam.
Azt kell, hogy mondjam: imádtam. Ennek három oka volt:
a történet
a stílus
a karakterek
Debbie Macomber neve összeforrt a "clean writing" kifejezéssel, ami a nemzetközi könyvpiacon egyre gyakoribb kategorizálási mód. De mit jelent pontosan az, hogy valaki "clean writer"? Mi teszi Debbie Macomber munkáit különlegessé és miért értékelik annyira az olvasók ezt a fajta stílust?
Ha nem találkozom ezzel a szerzővel, sosem jövök rá, hogy van egy úgynevezett szűrőszó arra a könyvtípusra, amit kedvelek. Mert mindenhol a fantasy, a dark romance és olyan egyéb témák és műfajok jelennek meg, amelyek engem hidegen hagynak. Mindig olyan romantikus könyveket keresek, amelyek tanulságokat hordoznak, igényes megfogalmazásuk van, mégis egyszerűek, komfortot nyújtanak és ahol a szereplők optimista, pozitív emberek, akikkel tudok azonosulni.
Csalódást okozó, felkapott könyvek
Nyáron nagybevásárlást tartottam azokból a felkapott regényekből, amiket kifejezetten dicsértek az általam kedvelt #bookstagram oldalakon, a moly.hu-n és TikTok-on is. Gondoltam, ennyi pozitív vélemény után nem érhet csalódás. Óriásit tévedtem. Ezek a könyvek egytől egyig annyira gagyik (igen, talán ez a legjobb szó), hogy konkrétan fájt az időmet arra vesztegetni, hogy haladjak az oldalakkal. Pont azok a dolgok hiányztak, amiket Debbie Macomber könyveiben viszont megtaláltam:
történet, amit élvezek
igényes stílus
motivált, pozitív, példamutató karakterek
jellemfejlődésének bemutatása
normális életutak és mindennapok ábrázolása
Számomra a szépirodalomba (és úgy általánosságban nyomtatott könyvekbe) nem fér bele semmilyen trágár, alpári megnyilvánulás. Tudom, sokan erre azt mondják, hogy egy "ilyen" karakter attól lesz hiteles, ha élethűen ábrázolják. Éppen ezért szándékosan kerülöm azokat a könyveket, amikben ilyen karakterek szerepelnek.
DE! Az általam megvásárolt, felkapott regényekben teljesen indokolatlan a káromkodás. Nem tudom megérteni, hogy hogy lesznek sikerkönyvek azok a regények, amik ilyen stílusban vezetnek végig egy történeten. Hiába tetszene a kötet, számomra a folyamatos trágár megnyilvánulás egy szerkesztett szövegben óriási csalódás.
Hiszen annyiféleképpen kifejezhetjük a dühöt, csalódottságot, meglepettséget, felháborodást. Éppen a szép és változatos szókincs lenne a szépirodalom lényege. Az ilyen regény színvonaltalan, a fiataloknak rossz példát mutat, egy igényesebb olvasó számára rombolja az olvasási élményt. Tudom, hogy sokaknak a káromkodások kötőszóként funkcionálnak - ez a poszt, meg úgy általánosságban a blog nem nekik szól.
A könyv, amit szívesen ajánlanál szeretteidnek
Gondolkodtál már azon, hogy milyen lehet az a könyv, amit nyugodt szívvel ajánlanál bármely generációba tartozó ismerőseidnek? Ami nem olyan, mint amiket fentebb felvázoltam? Amit szívesen adnál a gyerekeidnek, édesanyádnak, barátnőidnek, akár a nagymamádnak? Biztos mindenkinek van egy-két kedvence, amit örömmel megoszt környezetével. Sokan azonban nem olyan szerencsések, hogy a közvetlen köreikben megvitathassák korábbi és tervezett olvasmányaikat valakivel, így az internetről tájékozódnak.
Külföldön a GoodReads, itthon pedig a moly.hu éppen azért jött létre, hogy az olvasók közzé tehessék véleményüket az általuk olvasott könyvekről, legyen az akár pozitív vagy negatív. A pontozások, kommentek segítik az érdeklődőket abban, hogy megítéljék: vajon nekik való a könyv, vagy sem? Ez azonban sok esetben okozhat csalódást.
Kezdjük ott, hogy attól még, mert megtaláljuk a közös hangot valakivel, legyen az rokon vagy barát, egyáltalán nem biztos, hogy a könyvpreferenciánk megegyezik! Így hiába ajánl valaki neked egy regényt, simán lehet, hogy neked nem fogja elnyerni a tetszésedet. Ahogy a cím is mutatja, ebben a blogposztban a minőségi romantikus regények felkutatásához próbálok útmutatót nyújtani. Ehhez pedig vissza kell térnünk a "clean writing"-hoz.
Clean writing - az igényes írás
A clean writer olyan író, aki történeteiben kerüli az explicit tartalmakat, mint például a trágár nyelvezet, az erőszak részletes leírása vagy a túlságosan érzéki jelenetek, ezáltal könyvei szélesebb korosztály számára is ajánlhatók. A kifejezés magyar megfelelője lehet például "tiszta stílusú" vagy "visszafogott" író. Ha a kontextus hangsúlyozza a tartalmi szempontokat, akkor a "korhatárbarát író" vagy "családbarát író" is találó lehet. Én az igényes író kifejezést választanám.
Fontos megjegyeznem, hogy az érzéki jelenetek ábrázolása egyáltalán nem negatív, csupán korosztály- és preferenciafüggő. Sokan vannak, akik kifejezetten a spicy-regények szerelmesei (a spicy szó szerint azt jelenti, csípős, de manapság itthon is ezt a szót használják az erotikus jeleneteket leíró regényekre🌶️). A félreértések elkerülése érdekében tisztáznám, hogy az igényes fordítást amiatt találtam ki, mert a trágár nyelvezet igénytelen. Viszont a clean writing-ba beletartozik az erotika mellőzése is, éppen a fentebb említett korhatártól független élvezhetőség miatt.
A "clean writer" megjelölés külföldön egyre népszerűbb, mivel sok olvasó kifejezetten olyan könyveket keres, amelyekben nem kell attól tartaniuk, hogy számukra kényelmetlen vagy zavaró tartalommal találkoznak. Ez különösen fontos lehet:
Fiatalabb olvasóknak: Akik még csak most kezdenek romantikus regényeket olvasni.
Konzervatívabb közönségnek: Akik előnyben részesítik a klasszikus értékeket.
Kikapcsolódásra vágyók számára: Akik egy stresszes nap után egyszerű, pozitív élményt keresnek.
Debbie Macomber regényei nemcsak romantikusak, de mélyen emberiek is. Olyan helyzeteket ábrázol, amelyekkel bárki azonosulni tud: egy családi konfliktus, egy új kapcsolat első lépései, vagy egy személyes válság feldolgozása.
Ezekben a történetekben nincs szükség trágár szavakra vagy explicit jelenetekre ahhoz, hogy az olvasót magával ragadják. De így, hogy általa felfedeztem ezt a - számomra eddig ismeretlen - kifejezést, könnyebben fogok tudni találni olyan külföldi szerzőket, akiknek a könyvei nagy valószínűséggel megfelelnek az ízlésemnek.
Ez nem azt jelenti, hogy egy-egy felkavaróbb vagy érzékibb történetet ne élveznék: de szeretném elkerülni a jövőben azt, hogy olyan könyvet vásároljak, amit bármelyik random oldalon felcsapok, rögtön kiszúrja a szemem több trágár szó. Csalódni senki sem szeret.📚 ez vezetett ehhez a blogposzthoz.
Mi teszi a romantikus regényt igazán minőségivé?
A romantikus regényeket gyakran alábecsülik, pedig ha jól vannak megírva, ezek a történetek sokkal többről szólnak, mint csupán egy szerelmi szálról. Egy minőségi romantikus regény:
Élettel teli karaktereket mutat be – Nem elég, hogy a főszereplők vonzóak legyenek; valódi, mélyen megírt személyiséggel kell rendelkezniük, akik fejlődnek a történet során. Az olvasók azonosulni akarnak velük, és érezni akarják, hogy valódi döntések előtt állnak.
Reális, átérezhető konfliktust tartalmaz – A legjobb romantikus regényekben nem csak a „félreértések” dominálnak. Olyan problémák jelennek meg, amelyek mélyebb emberi kapcsolatokra világítanak rá, és rávilágítanak arra, hogyan küzdünk meg az élet kihívásaival.
Igényes írásmóddal rendelkezik – A nyelvezet és a stílus kulcsfontosságú. Egy jól megírt romantikus regény nem csupán a cselekmény miatt vonzó, hanem a szöveg maga is élvezetessé teszi az olvasást.
Hogyan találj olyan romantikus regényt, ami neked való?
Az első lépés, hogy tudd, mit keresel. Gondold végig, hogy mi az, ami megfog egy történetben: a könnyed, szórakoztató stílus, a történelmi környezet, a modern kapcsolati drámák, vagy esetleg a realisztikus ábrázolás?
Használj olvasói véleményeket!
Nézd meg, mit mondanak mások a könyvről a Goodreads-en vagy a Moly.hu-n. Keress olyan véleményeket, amelyek részletesen elemzik a történetet, és nem csak a végeredményt osztályozzák.
Próbáld ki a „beleolvasást”!
Sok kiadó lehetőséget ad arra, hogy beleolvass a könyvbe vásárlás előtt. Egyetlen fejezet is elárulhatja, hogy a stílus és a hangulat neked való-e. Ez nagyon fontos, mert én korábban csupán a hátoldali szöveg alapján választottam könyveket, most már biztosan belelapozok (ha tehetem, inkább élőben, mint virtuálisan).
Keresd a szerzőt, akiben megbízol!
Ha már találtál egy írót, akinek a stílusa közel áll hozzád, érdemes tovább keresgélni a művei között. Debbie Macomber például a romantikus regények egyik emblematikus alakja, akinek történetei mindig hitelesek és szívet melengetőek.
Zárógondolat
Nem baj, ha valaki a szenvedélyesebb, merészebb történeteket részesíti előnyben – az olvasási élmény egyéni ízlés kérdése. Azonban a minőség és az igényesség kiemelten fontos, különösen a romantikus regények esetében. Egy könyv, amely tele van trágár beszéddel vagy indokolatlanul explicit jelenetekkel, nem feltétlenül minőségi – gyakran épp ezek a túlzások árnyékolják be a történet mélységét és érzelmi erejét.
A "clean writing" előnye, hogy az író a szavak tisztaságával és a történet finom kidolgozottságával éri el az érzelmi hatást, nem pedig a sokkoló tartalommal. Az olvasóknak érdemes tudatosan keresni azokat a könyveket, amelyek igényesek és maradandó értéket közvetítenek, hiszen ezek nemcsak szórakoztatnak, de építenek is minket.
Comments