Izgalmak, barátságok, rejtélyek... Talán ez a három szó jellemzi leginkább az idén megjelent Kalandok a város alatt sorozat első részét, az Agatha Christie Könyvklubot, amely a borítója alapján 10-14 éves olvasóknak íródott, a gyakorlatban bárki tud vele azonosulni. Ez kicsit Harry Potter-feeling számomra, hiszen talán az a könyvsorozat a legjobb példa arra, hogy az izgalmas olvasmányok kortól függetlenül magukkal ragadnak bennünket. Ezt érezhetjük a Kalandok a város alatt olvasásakor is.
Kalandok a város alatt 1. – Az Agatha Christie Könyvklub
2024-ben az Ünnepi Könyvhétre jelent meg Lomhegyi Hédi első regénye, amely hét fiatal szövetségéről szól, akik az iskolai mindennapok alatt csoportból csapattá alakulnak. Létrehozzák az Agatha Christie Könyvklubot (ACK), ami kezdetben gyakorlatilag egy fedősztori ahhoz, hogy igazoltan hiányozhassanak a dupla tesióra alól.
Ahogy a közös cél összehozza Borit, Csanádot, Dalmát, Kálmánt, Kincsőt, Kolost és Vilmost, egyre inkább szorosabbra fűződik a kapcsolatuk és olyan pillanatokat élnek át közösen, amelyek nagyrésze teljesen hétköznapi, azaz bárki tud azonosulni a történettel, a kalandjaik viszont semmiképpen sem mindennapiak.
A hátoldali szöveg a következő: A történet hét gyerek szövetségéről szól, akik egy közös cél érdekében fognak össze az osztályon belül: hogyan tudnának megszabadulni a pénteki dupla testnevelésórától, mivel egyikük sem kedveli az órát tartó tanárnőt. Közös titok fűzi össze őket, és a szövetségük megpecsételésére egy könyvklubot alapítanak. Az unalmasnak tűnő könyvtári tanulás révén akaratlanul izgalmas kalandba keverednek.
Habár a szöveg jól összefoglalja a történetet, nem tudod elképzelni, mennyire magával fog ragadni a történet! Engem teljesen magával vitt, pedig nem tartozom a célcsoportba.
Kalandok a város alatt 2. – A sírkamra rejtélye
Már rendelhető, december első hetétől pedig személyesen is megvásárolható az ifjúságiregény-sorozat második kötete, A sírkamra rejtélye. Ennek során az Agatha Christie Könyvklub tagjai a második alagút felfedezésére indulnak, ami újabb kalandot és sok váratlan meglepetést tartogat a számukra.
Egyikük véletlenül olyan nyomra bukkan, amiből hamarosan egy föld alatti altemplom utáni nyomozás kerekedik. A kutatás közben egyre több jel utal egy elrejtett kincsre is. Eközben a föld felett is zajlik az élet: helyt kell állni az iskolában, meg kell szervezni egy vetélkedőt és egy osztálykirándulást is túl kell élni.
A kihívások próbára teszik a tinik barátságát, nem kerülhetik el a veszekedéseket, de természetesen a szerelem sem maradhat ki a történetből.
Kinek ajánlom a Kalandok a város alatt könyvsorozatot?
Neked való, ha...
szereted az iskolai történeteket
nem zavar, ha sokszereplős a cselekmény
bőven van párbeszéd, kevesebb a leírás (ezek sok esetben chat formájában jelennek meg)
mivel sorozat, ezért rengeteg kérdés marad nyitottan
tudsz várni (na jó, nehezen) a következő részekre
imádod az „álombarátságokról" szóló regényeket
Nem ajánlom neked, ha...
nem szereted a kalandokat
csak fantasy műfajú könyveket olvasol
nem olvasol 400 oldalnál hosszabb könyvet (a második rész 504 oldalas!!😍)
olyan könyvet keresel, ami nem tizenévesekről szól
csak a romantikus szálak hoznak lázba
Lomhegyi Hédi, a szerző
A Kalandok a város alatt könyvsorozat hivatalos honlapján megjelent egy interjú a szerzővel, amit itt olvashatsz. Számomra a legérdekesebb ebben az volt, mikor arra a kérdésre válaszolt, hogy mi inspirálta az írásban. A válasza a következő:
"Az élet maga. A hitem, a jelen és a múlt, amit megéltem, átéltem. Vizuális típus vagyok, rengeteg dolog megragad, amit láttam vagy hallottam. Egyfajta értékközvetítés motivál, illetve ebben a regényben kifejezetten a barátság volt az, ami az egyik legmeghatározóbb vezérfonal. Átalakult a barátság fogalma és kezdi elveszíteni a legfontosabb értékeit. Ezeket szeretném a regény által visszahozni és átadni a fiataloknak.
A barátság feltételez egy odafigyelést a másik személyre, lemondást, felelősséget. Ez a fajta elköteleződés egyre ritkább. Inkább haveri kapcsolatok, vagy barátságnak becézett "társulások" alakulnak a fiatalok között, amiből egyéni érdek alapján bármikor ki lehet lépni. "Bocs, de most vele jobban meg tudom érteni magam."
Vagyis a barátság azt veszíti el éppen, ami az alapja: az önzetlenséget. Egy így megélt "barátság" nem készíti fel a gyerekeket arra, hogyan kell egy kapcsolatot megélni, ápolni, mik az én felelősségeim ebben, és milyen érzés, hogy valakire mindig számíthatok, valaki mindig ott van mellettem, jóban és rosszban. Milyen összeveszni és kibékülni, megbocsátani és megtanulni kezelni a haragom, megtanulni mások érdekeit előtérbe helyezni.
És miért? Szeretetből. Életkor, technikai fejlődés ide vagy oda, mindannyiunknak szüksége van ilyen mélységű emberi kapcsolatokra, barátokra. De ezért dolgozni kell."
Időközben elindult Lomhegyi Hédi saját honlapja is, amin követheted munkásságát.
Rendben, de hol kapható a könyv?
Habár a könyvsorozat minden nagyobb könyvhálózatban (Libri, Líra, Kello) elérhető, érdemes közvetlenül a kiadótól megrendelni, vagy a kiadói könyvesboltban megvásárolni (1135 Budapest, Szegedi út 43.). Habár a hatályos jogszabályok alapján az október óta megjelent újdonságokra maximum 10% kedvezmény nyújtható, az első kötetet továbbra is a kiadónál érhetitek el a legjobb áron.
Comments